کنترل ذهن

کنترل ذهن

با اهمیت کنترل ذهن در زندگی آشنا شوید

مبحث کنترل ذهن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند مقدمه موفقیت و حال خوب ما را فراهم سازد.

اگر شما بتوانید به این مهارت باارزش مسلط شوید، مسیر زندگی خود را به درستی انتخاب خواهید کرد و در نتیجه بدون شک کیفیت زندگی تان تغییر بسیار چشم گیری خواهد داشت.

ما قصد داریم در این مقاله به شما کمک کنیم تا با این موضوع به خوبی آشنا شوید و بتوانید در زندگی خود پیاده کنید.

ابتدا به سراغ تعریف ذهن می رویم و سپس فواید کنترل ذهن را خواهیم  آموخت و در پایان تکنیک هایی یاد می گیریم به ما کمک می کند بتوانیم ذهن خود را کنترل کنیم.

همچنین در مقاله قبلی راجب قدرت ذهن با شما صحبت کردیم .

کنترل ذهن

ذهن چیست؟

ذهن یکی از بخش های باارزش بدن ما است که به کمک آن می توانیم حوادث و اتفاقات پیرامون خود را تجزیه و تحلیل کرده و به آگاهی برسیم.

به عبارت دیگر ذهن مجموعه ای از توانایی های مربوط به فکر است که شامل حافظه، تفکر، قضاوت، هوشیاری، تصورات و ادراک می‌شود. البته بیشتر ما آن را تنها با اندیشه می شناسیم ولی در حقیقت یک مجموعه بزرگ از توانایی های مختلف فکری است که مسئولیت بسیار مهمی را ایفا می کند.

همچنین این بخش به ما کمک می کند تا احساسات و عواطف خود را پردازش کنیم که در نهایت با توجه به نتیجه پردازش، عملکرد و رفتار خاصی از خود بروز می دهیم.

ذهن کنترل نشده

اگر شما این بخش مهم از بدن خود را به حال خود رها کنید پس از مدتی متوجه خواهید شد که پر از خشم، تنش، دغدغه و حال بد هستید و آرامشی در زندگی خود تجربه نمی‌ کنید. افکار منفی درست همانند یک زنجیر به پای شما بسته می شوند و اوضاع روحی و روانی تان هر روز بدتر و بدتر می شود. از جمله عواقبی که ذهن کنترل نشده دارد می توان به این موارد اشاره کرد:

 

– خواب شما منظم نیست، یا دچار بی خوابی می شوید یا بارها و بارها  از خواب می پرید و خواب کافی ندارید.

به همین دلیل در طول روز احساس خستگی می کنید. در نتیجه کارایی شما پایین می آید و نمی توانید کارهای خود را به خوبی انجام دهید.

 

– همیشه در حال تنش هستید. ذهن آشفته ای دارید و دائما جنگ درونی دارید. حتی گاهی دوست دارید سر خود را بردارید و دور بیاندازید. شاید پیش خودتان فکر کنید این سرنوشت شما است که زندگی پر از دغدغه ای داشته باشید اما در حقیقت این سرنوشت نیست بلکه به خاطر عدم کنترل ذهن دچار این حالت ها شده‌اید. شما به افکار منفی و ناامید کننده اجازه دادید تا حال خوب شما را بدزدند.

 

–  بیماری های مختلف جسمی و روحی می گیرید. از جمله عواقب مهم ذهن کنترل نشده این است که شخص در معرض بیماری های مختلف قرار می گیرد. تحقیقات نشان می دهد منشا بسیاری از بیماری های جسمی و روحی افکار منفی ما هستند. اگر شما قدرت کنترل افکار و ذهن خود را داشته باشید، می توانید به درمان بیماری ها کمک کنید.

 

– روابط اجتماعی و عاطفی خوبی نخواهید داشت. زمانی که شما پر از تنش روحی باشیید نمی توانید روابط خوبی با دیگران تجربه کنید. به همین دلیل در روابط خود شکست خواهید خورد و با مشکلات زیادی مواجه می شوید.

 

البته عواقب ذهن کنترل شده بسیار بیشتر از این موارد است و ما تنها به چند مورد مهم اشاره کردیم.

 

 

 

تکنیک کنترل کردن ذهن

فواید بی شمار کنترل ذهن

خب تا به اینجا با تعریف ذهن آشنا شدیم و به مسئولیت بزرگ و مهم این بخش از بدن پی بردیم.  و همچنین با عواقب کنترل نکردن ذهن نیز آشنا شدیم. موضوعی که اینجا مطرح می شود این است که فواید کنترل ذهن چیست؟ ذهن ما می تواند بزرگ ترین دوست یا دشمن ما باشد، انتخاب با خود ما است. اگر ما کنترل آن را به دست بگیریم می توانیم نه تنها از بروز مشکلات زیادی جلوگیری کنیم بلکه اتفاقات بسیار شیرینی رقم بزنیم. در ادامه با چند فایده مهم کنترل ذهن آشنا خواهیم شد.


– آرامش روحی دارید. زمانی که شما کنترل ذهن خود را به دست می گیرید، تنش ها و دغدغه های شما کم تر می شود و در دردرون خود احساس آرامش خواهید کرد.

 – خواب شما تنظیم می شود. در حقیقت کنترل افکار باعث می شود شما خواب بسیار بهتر و با کیفیت تری تجربه کنید. زیرا افکار منفی دشمن شماره یک خواب راحت و آسوده است و زمانی که این دشمن را کنترل می کنیم، خواب ما هم تنظیم می شود.

 

– مسیر موفقیت برای شما هموار می شود. از دیگر فواید کنترل کردن افکار و ذهن این است که مسیر موفقیت برای شما بسیار هموارتر خواهد شد. خیلی زود متوجه می شوید که موانع از راه شما برداشته شده اند. در حقیقت بیشتر این موانع را افکار و باورهای اشتباه شما به وجود آورده بود.

 

– با تغییر افکار منفی به مثبت اعتماد به نفس شما بالاتر رفته و اضطراب شما کم تر می شود. در نتیجه روابط اجتماعی، خانوادگی و عاطفی بسیار خوبی  تجربه خواهید کرد.

 

به طور کلی می توان گفت با به دست گرفتن کنترل ذهن تان کیفیت زندگی، روابط، شغل، سلامتی و ثروت شما دستخوش تغییرات مهمی می‌شود. به همین دلیل نباید از کنار این مهارت به ساد گی عبور کرد زیرا حلال بسیاری از مشکلات ما است. در ادامه چند راهکار ساده اما طلایی به شما معرفی می کنم که به کمک آن ها می توانید این کار را انجام دهید.

ذهن کنترل نشده

تکنیک های کنترل ذهن

 

مهم ترین روش برای کنترل ذهن این است که در ابتدا افکار آزاردهنده و مزاحم را شناسایی کنید.

چه نوع فکری باعث شده که شما احساس بدی نسبت به خود و زندگی تان داشته باشید؟

آیا فکر می کنید که به حد کافی باارزش نیستید؟

یا از ظاهر خود بدتان می آید و موارد مشابه دیگر. برای کنترل این افکار اذیت کننده و منفی آن ها را به صورت دقیق شناسایی کرده و در یک کاغذ بنویسید.

سپس به سراغ تغییر این باورها و دیدگاه ها بروید.

 

به عنوان مثال اگر فکر می کنید به حد کافی باارزش نیستید. شروع به نوشتن تمام موارد مثبتی کنید که در شخصیت و زندگی شما وجود دارد. این کار به حدی تکرار کنید که ذهن شما دست از مقاومت بردارد. همچنین از جملات تاکیدی مثبت کمک بگیرید و ورودی های ذهن خود را هم کنترل کنید. هر چه بیشتر ورودی های شما مثبت باشد به همان اندازه ذهن تان نیز مثبت تر می شود. علاوه بر این موارد، مراقب باشید که با چه دوستانی معاشرت می کنید. تاثیر همنشین و هم صحبت را دست کم نگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *