نکات طلایی درباره شکرگزاری روزانه

چرا شکرگزاری روزانه

نکات طلایی درباره شکرگزاری روزانه و آشنایی با این تکنیک

شکرگزاری روزانه از جمله تکنیک‌هایی است که افراد موفق از آن استفاده می‌کنند. شاید بیشتر ما از تاثیرات فوق العاده شکرگزاری آگاه باشیم اما به صورت روزانه و مداوم این روش را به کار نبریم.

در حقیقت اگر می‌خواهیم زندگی موفق و آرامی را تجربه کنیم بهتر است شکرگزار بودن از خداوند را جزئی از برنامه روزانه خود قرار دهیم، در غیر این صورت شاهد تاثیرات معجزه وار این کار در زندگی خود نخواهیم بود.

 در ادامه قصد داریم درباره نکات طلایی شکرگزاری روزانه صحبت کنیم. حتما تا پایان مقاله همراه ما باشید تا با این مبحث مهم و تاثیرگذار آشنا شوید.

نکات طلایی درباره شکرگزاری

چرا باید شکرگزار باشیم

ابتدا بهتر است مفهوم شکرگزار بودن را بررسی کنیم تا به اهمیت این کار پی ببریم.

 همه ما در زندگی خود نعمت‌هایی داریم که شاید این نعمت‌ها آرزوی دیگران باشد اما ما گاهی بی تفاوت از کنار آن ها عبور می‌کنیم و حتی ممکن است تمام تمرکز خود را سمت نداشته هایمان ببریم. در این شرایط کار به جایی می‌رسد که ما به خاطر نادیده گرفتن نعمت‌هایی که در اختیار داریم، آن‌ها را از دست می‌دهیم. در این حالت پشیمانی فایده‌ای ندارد.
به عنوان مثال، فردی را تصور کنید که از سلامت جسمی برخوردار است اما با این وجود هیچوقت به خاطر نعمت سلامتی از خدا تشکر نکرده است. زمانی که این فرد دچار بیماری یا نقص عضو شود تازه متوجه خواهد شد که سلامتی چه نعمت و دارایی بزرگی بود و او قدر داشته خود را ندانسته است. یا فردی که همیشه از فقر و نداری گلایه می‌کند. این گلایه‌ها نه تنها باعث پولدار شدن آن فرد نمی‌شود بلکه رزق و روزی را نیز از زندگی او کم می‌کند.

در نقطه مقابل، افرادی قرار دارند که همیشه در زندگی خود بابت حتی کوچک ترین نعمت‌ها هم از خدا سپاسگزار بودند. این افراد با شکرگزار بودن نه تنها در زندگی خود آرامش زیادی به دست آوردند، بلکه داشته‌هایشان نیز چند برابر می‌شود. به طوری که رزق و روزی از هر طرف به زندگی این افراد سرازیر می‌شود.

اگر به سراغ تاریخ هم برویم متوجه می‌شویم که بزرگترین عالمان دینی، فیلسوف‌ها، دانشمندان، روانشناس‌ها و… درباره این عادت بسیار خوب صحبت کرده‌اند و تاکید داشتند که با سپاسگزاری می‌توان نعمت‌های بیشتری به دست آورد. در دین اسلام علاوه بر احادیث، داستان‌های قرآنی زیادی هم وجود دارد که درباره شُکر نعمت و کُفر نعمت صحبت می‌کند و عاقبت افرادی که نعمت‌های خدا را نادیده گرفتند، به ما نشان می‌دهد.

امام جعفرصادق(علیه‌السلام)»:

مَن اُعطِیَ الشُّكَر اُعطِیَ الزِّیادةَ یَقولُ اللهُ عَزّوجَلّ «لَئِن شكَرتُم لَاَزیَدنَّكُم».

كسی كه توفیق شكرگزاری به او عطا شده زیادتی نعمت هم نصیب او می‌گردد. خداوند متعال می‌فرماید «اگر شكرگزار باشید حتماً شما را زیاده خواهم بخشید». (بحار، ج ٧١، ص ٤٠)

همه این موارد نشانه‌هایی هستند که به طور آشکار به ما می‌گویند که شکرگزار خدا باشیم و نشان می‌دهند که این عمل یک روش بسیار پسندیده و کارساز است و نباید آن را نادیده گرفت یا کم اهمیت شمرد.

چرا باید شکرگزار باشیم

چرا شکرگزاری روزانه

 

تا به اینجا درباره اهمیت این تکنیک صحبت کردیم اما مساله‌ای که ممکن است برای شما هم سوال باشد این است که چرا باید به صورت روزانه این کار را انجام دهیم؟ خب شاید شما قصد دارید یکبار در طول هفته یا ماه، زمانی را به این کار اختصاص دهید و به صورت روزانه آن را تکرار نکنید! اما به این نکته مهم توجه داشته باشید که در این صورت نباید منتظر تاثیرات زیاد این تکنیک باشید.

این روش زمانی تاثیر فوق العاده‌ی خود را نشان می‌دهد که تبدیل به بخش جداناپذیر زندگی شما شود. افراد زیادی وجود دارند که سال‌ها در این زمینه تمرین کرده‌اند و در حال حاضر به جایگاهی دست یافتند که در هر شرایطی فقط خوبی و نعمت‌ها را می‌بینند و تمام وجودشان رنگ و بوی شکرگزاری می‌دهد. روح آن‌ها کاملا با خدا عجین شده است. به همین دلیل به راحتی می‌توانید در زندگی آن‌ها شاهد وفور نعمت، سلامتی، آرامش و ثروت و موفقیت باشید.

برخلاف تصور برخی‌ها، نه تنها انجام شکرگزاری روزانه کار سختی نیست بلکه لذت بخش ترین کار دنیاست. برای انجام این کار تنها کافیست به چند نکته مهم توجه کنید.

چرا شکرگزاری روزانه

نکات طلایی برای سپاسگزاری روزانه

 

برای انجام بهتر و آسان‌تر این کار چند نکته مهم را برای شما آماده کردیم:

  • از دفترچه یا تقویم کمک بگیرید. لیستی از تمام مواردی که باید به خاطر آن‌ها از خدا تشکر کنید، بنویسید. سعی کنید در این لیست حتی کوچک‌ترین موارد را هم از یاد نبربد. من همیشه از خدا نه تنها به خاطر سلامتی، خانواده، غذا و موارد دیگر تشکر می‌کنم بلکه از او به خاطر نفسی که می‌کشم نیز ممنون هستم.

 

  • هر روز به سراغ این لیست بروید، آن را مرور کرده و موارد جدیدی به آن اضافه کنید. هر چه قدر شما در این مسیر جلوتر بروید، متوجه نعمت‌های خیلی بیشتری خواهید شد زیرا مقاومت ذهن شما کمتر شده است. به همین دلیل بهتر است هر روز مواردی را به این لیست اضافه کنید.

 

  • یک صلوات شمار تهیه کنید وآن را به انگشت خود ببندید. در طول روز هرمساله‌ای که به شما احساس خوب می‌دهد، مانند صدای پرندگان و موارد دیگر این صلوات شمار را فشار دهید و از خدا به خاطر این حس خوب تشکر کنید. روز بعد دوباره از صفر با این وسیله شروع به شمردن نعمت‌های خدا کنید. احتمالا در روزهای نخست که این کار را انجام می‌دهید عدد صلوات شمار زیاد نباشد اما با مدوامت در این کار این اعداد هر روز بیشتر می‌شود و شما هم حال بهتری تجربه خواهید کرد.

 

در پایان فراموش نکنید اگر شما هر روز خود را در مدار شکرگزاری قرار دهید، خیلی زود متوجه تغییر شرایط بد و بهتر شدن اوضاع زندگی‌تان خواهید شد.

دغدغه‌های شما کم می‌شوند، ذهن‌تان آرام‌تر می‌شود، بیماری‌ها خود به خود درمان شده و دریچه‌های رزق و روزی به روی شما گشوده می‌شود. فقط کافیست که این تکنیک را به صورت روزانه و منظم انجام دهید.

اگر در طول روز هم موفق به انجام این کار نشدید حتما صبح‌ها بعد بیداری و شب‌ها قبل خواب این کار را تکرار کنید زیرا این زمان‌ها بسیار طلایی هستند.

در مقاله بعدی درباره فواید شکرگزاری  اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما  قرار خواهیم داد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *