آیا طبیعت می‌تواند سلامت روان ما را تضمین کند؟

طبیعت و سلامت روان

آیا طبیعت می‌تواند سلامت روان ما را تضمین کند؟

در مقاله قبلی راجب تاثیر طبیعت بر آرامش ذهن صحبت کردیم .

اما در این مقاله راجب طبیعت و سلامت روان به شما مطالب مفیدی آموزش خواهیم داد .

حتما تا پایان مقاله همراه ما باشید زیرا به بررسی نکات بسیار کلیدی خواهیم پرداخت.

 

آمار بیماری ‌های روحی و روانی هر روز در حال افزایش است و دلیل اصلی این مسئله را می ‌توان به سبک زندگی مدرن ربط داد.

به همین دلیل، انسان‌ ها همواره به دنبال یافتن راه‌ هایی هستند که بتوانند سلامت روان خود را بهبود بخشند.

این روزها بیشتر متخصصان و روانشناسان معتقدند می ‌توان از طبیعت برای بهبود شرایط روحی استفاده کرد.

در ادامه قصد داریم رابطه طبیعت و سلامت روان را بررسی کنیم و نکات بسیار ارزشمندی در اختیار شما قرار دهیم.

 

طبیعت و سلامت روان

چرا طبیعت گردی؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا ما باید از طبیعت کمک بگیریم.

 

تحقیقات زیادی در این رابطه صورت گرفته و همه محققان درباره تاثیرات بی شمار طبیعت اتفاق نظر دارند. تحقیقات نشان می دهند شما با طبیعت گردی نه تنها می توانید شرایط جسمی خود را بهبود بخشید و از بروز بیماری های مختلف جلوگیری کنید بلکه تاثیر فوق العاده ای بر روح و روان شما نیز خواهد داشت.

 

به عنوان مثال اگر شما فردی مضطرب و استرسی هستید با انجام این کار متوجه تغییرات مهمی در ذهن و جسم خود خواهید شد. سطح استرس شما کاهش می یابد و احساس آرامش بیشتری خواهید داشت.

 همچنین ایده های نابی نیز به ذهن شما خواهد رسید. خواسته‌هایی از قبیل داشتن یک خواب راحت، بدن سالم تر، ذهن آرام تر و موارد بی شمار دیگر همه و همه دست به دست هم می دهند تا به اهمیت این کار پی ببریم.

این روزها شاهد این موضوع باشیم که افراد زیادی به دنبال یک فرصت مناسب هستند تا از زندگی ماشینی فاصله گرفته و به دل کوه و جنگل و … بروند.

 

تفاوت زندگی روستایی و شهری

 

اگر بخواهیم نگاه دقیقی به زندگی افراد روستایی و شهری بیاندازیم.

با وجود این که امکانات شهرها بسیار بیشتر از امکانات روستایی است اما در روستاها می توان ارامش بیشتری پیدا کرد.

به عبارت دیگر، هر چه قدر زندگی افراد به سمت الکترونیکی تر شدن رفته، به دلایل مختلف استرس بیشتری به زندگی ما وارد شده است.

شهرهای پر از آلودگی، وجود ماشین ها و کارخانجات فراوان، امواج موبایل، وایفا، شبکه های اجتماعی مختلف و … همه دست به دست هم دادند تا بیشتر افرادی که در شهر زندگی می کنند دچار مشکلات روحی فراوان شوند.

در حقیقت هر چه قدر بشر از زندگی طبیعی فاصله گرفته به همان اندازه سر و کله بیماری های روحی و جسمی جدید پیدا شده است.

طبیعت و آرامش

با این وجود در روستاها هنوز هم می توان نشانه هایی از زندگی سالم تر را مشاهده کرد.

روستاها به دلیل وجود طبیعت بکرتر و آلودگی کم تر، آرامش بیش تری به افراد منتقل می کند و همین موضوع می تواند به خوبی رابطه میان طبیعت و آرامش را نشان دهد.

البته متاسفانه برخی روستاها نیز به سمت ساختار شهری حرکت کرده اند اما هنوز هم می توان روستاهایی پیدا کرد که رنگ و بوی طبیعی دارند.

به همین دلیل افرادی که در شهرها زندگی می کنند بهتر است روزانه، هفتگی یا حداقل ماهانه زمانی را برای خارج شدن از شهر در نظر بگیرند.

یا حتی اگر این امکان برای آن ها فراهم نیست که از شهر خارج شوند، به سراغ پارک ها و پارک های جنگلی بروند یا به صورت روزانه فیلم ها و آواهای طبیعت را تماشا کنند. 

 

رابطه طبیعت و سلامت روان

 

همانطور که قبلا اشاره کردیم، طبیعت می تواند تاثیر شگفت انگیز بر روح و روان ما داشته باشد.

بیشتر ما از مشکلاتی نظیر استرس، اضطراب، بی خوابی، تنش های روحی، افسردگی و مشکلات مشابه رنج می بریم و حتی در شرایط سخت ممکن است واکنش هایی نشان دهیم که باعث آسیب رسدن به خودمان یا دیگران شویم.

 

علت تمام این بیماری ها و مشکلات را می توان در سبک زندگی مدرن پیدا کرد. تغذیه نادرست، کم تحرکی، وجود تکنولوژی های بی شمار و حتی بیماری های نظیر کرونا باعث شدند تا سلامت روان ما به خطر بیفتد.

راه حل تمام این مشکلات در طبیعت و آرامش گرفتن از این نعمت الهی است. افرادی که زمان بیشتری صرف طبیعت گردی می‌کنند بسیار آرام تر از دیگران هستند و از سلامت روان بیشتری برخوردارند.

 

بنابراین اگر دوست دارید تنش های  درونی خود را مدیریت کنید، کم تر دچار استرس شوید و حال روحی بهتری داشته باشید حتما در برنامه خود زمانی برای این کار در نظر بگیرید.

طبیعت زیبا

کمک گرفتن از تصاویر و آواهای طبیعت

خب تا به اینجا از رابطه مهم طبیعت و سلامت روان باخبر شدیم و فهمیدیم که این دو موضوع رابطه نزدیکی با یک دیگر دارند.

اما ممکن است هر یک از شما به هر دلیلی امکان رفتن به طبیعت را نداشته باشید و به همین دلیل ناراحت و سرخورده شوید که نمی‌توانید از تاثیرات فوق العاده این کار بهره ببرید و سلامت روان خود را تضمین کنید.

 

اما نگران نباشید زیرا یک راه حل بسیارخوب برای شما دارم. تصاویر و آواها می‌ توانند احساس آرامشی را به شما منتقل کنند که انگار واقعا در کوه و جنگل هستید.

 

اگر به هر دلیلی نمی‌توانید به مکان های طبیعی سفر کنید و مشکل کمبود وقت دارید، اینجا تکنولوژی می‌تواند به شما کمک کند و با تماشای فیلم ها و تصاویر مناظر مختلف و شنیدن آواهای آرام بخش سلامت روان خود را ارتقا بخشید و به آرامش ذهنی برسید.

 

شاید درباره تاثیر این کار دچار تردید شوید اما باید به شما اطمینان خاطر بدهم که تحقیقات زیادی در این مورد انجام شده و نشان دهنده تاثیر تماشای طبیعت به وسیله گوشی یا لپ تاپ و همچنین گوش دادن به آواهای طبیعت هستند. این راهکار برای هر شخصی که از محدودیت زمان یا نداشتن وسیله نقلیه و… رنج می‌برد یک راه حل فوق العاده تاثیرگذار است.

 

در پایان باید به این نکته بسیار مهم هم اشاره کنم که فرقی نمی کند شما به دل طبیعت می‌روید یا از فیلم‌ها، تصاویر و آواهای آن استفاده می‌کنید، در هر صورت برای داشتن یک زندگی سالم و بهتر نباید از این کار فوق العاده غافل شوید. زیرا اگر اجازه دهید که تنش ها و دغدغه ها به شما غلبه کنند، به زودی متوجه فرسودگی روح و جسم خود خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *