شکرگزاری چیست و چگونه زندگی تان را تغییر می‌دهد؟

شکرگزاری چیست

شکرگزاری چیست و چگونه زندگی تان را تغییر می‌دهد؟

 

همه ما افراد زیادی را می‌شناسیم که به کمک تکنیک شکرگزاری یک زندگی موفق و شاد را تجربه می‌کنند. اما در نقطه مقابل افرادی قرار دارند که با این تکنیک آشنا نیستند یا اینکه مفهوم درست آن را متوجه نشده‌اند، به همین دلیل زندگی آن‌ها پر از دغدغه و نگرانی است. در حقیقت از شکرگزاری می‌توان به عنوان موثرترین و بهترین روش‌ ایجاد احساس خوب در زندگی نام برد. اما این روش زمانی در زندگی شما تاثیرگذار خواهد بود که کاملا با مفهوم دقیق آن آشنا شوید. بنابراین فهمیدن اینکه شکرگزاری چیست و چه تاثیری در زندگی شما دارد، یک گام اساسی برای تغییر کیفیت زندگی شما و بهبود شرایط است.

در ادامه قصد داریم شما را با این فرمول جادویی آشنا کرده و تاثیرات آن را بررسی کنیم. تا پایان مقاله همراه ما باشید .

شکرگزاری چیست

شکرگزاری چیست؟

اگر بخواهیم این تکنیک را به زبان ساده تعریف کنیم می‌توان گفت همان تشکر کردن است. شما زمانی که هدیه ای دریافت می‌کنید یا شخصی به شما کمک می‌کند از او تشکر کرده و سعی می‌کنید نشان دهید که بابت آن هدیه یا کمک خوشحال هستید. اما بیشتر ما فراموش می‌کنیم که از خدا به خاطر نعمت‌هایی که به ما بخشیده تشکر کنیم. ذهن ما به طور پیش فرض، به دیدن کمبودها و نیمه خالی زندگی عادت دارد. اما در این میان، برخی ها سعی می‌کنند نوع نگرش خود را تغییر داده و نیمه پر لیوان را ببینند. به همین دلیل کیفیت زندگی آن‌ها ارتقا پیدا می‌کند و احساس خوشبختی بیشتری در زندگی تجربه می‌کنند. تفاوت مهم این افراد با دیگران این است که آن‌ها شکرگزار نعمت‌‌های خدا هستند.

همه ما اگر نگاه دقیقی به زندگی خود بیاندازیم موارد زیادی پیدا می‌کنیم که می‌توان به خاطر آن‌ نعمت‌ها از خداوند تشکر کنیم. به عبارت دیگر زندگی ما پر از دلایلی است که می‌توان به خاطر آن‌ها شکرگزار خدا باشیم. به عنوان مثال چشمی که با آن می‌بینیم یا دستی که با آن می‌نویسم، نفسی که باعث زنده ماندن ما می‌شود و موارد مشابه دیگر که نباید به سادگی از کنار آن‌ها گذشت.

در حقیقت شکرگزاری عملی است که ما نسبت به نعمت‌هایی که خدا به ما بخشیده، به صورت کلامی، نوشتاری یا قلبی از خود نشان می‌دهیم. اگر این کار به صورت روزانه و همراه با اصول درست صورت بگیرد، می‌تواند مانند معجزه عمل کند و زندگی ما را کاملا تغییر دهد.

تا اینجا متوجه شدیم شکرگزاری چیست. حالا به سراغ بررسی تاثیر آن در زندگی‌ و ایجاد تغییرات مهم می‌رویم.

شکرگزاری چیست و چگونه زندگی تان را تغییر میدهد

تاثیر فوق العاده شکرگزاری در بهبود شرایط

شکرگزاری درست و اصولی می‌تواند بسیاری از دغدغه‌های زندگی ما را کاهش داده و حتی حل کند. یکی از مهم ترین دلایلی که بیشتر ما با مشکلات ریز و درشت فراوانی رو به رو هستیم این است که همیشه سعی‌ می‌کنیم آن مشکلات را مرور کرده، مدام درباره آن‌ها صحبت می‌کنیم و غصه بخوریم. به عبارت دیگر، ما داشته‌هایمان را فراموش کرده و فقط به نداشته‌ها فکر می‌کنیم. اما درست از زمانی که شما تصمیم می‌گیرید دیدگاه خود را تغییر ‌دهید و از خدا به خاطر داشته‌هایتان تشکر کنید اوضاع به شکل چشمگیری تغییر می‌کند و بسیاری از نگرانی‌ها بدون نیاز به تلاش فیزیکی زیاد حل می‌شوند. در ادامه به چند تاثیر مهم شکرگزاری در زندگی اشاره خواهیم کرد:

  • داشتن رابطه بهتر با خداوند: از جمله مهم‌ترین تاثیرات شکرگزاری در زندگی احساس علاقه بیشتر به خداوند و در نتیجه کسب آرامش بیشتر است. زمانی که ما نعمت‌هایی را که خدا به ما عطا کرده، مرور می‌کنیم رابطه‌مان با خدا بهتر می‌شود و حس خوب و آرامش را تجربه می‌کنیم.

 

  • درمان بیماری‌های روحی و افسردگی: عامل اصلی افسردگی و بیماری‌های روحی افکار منفی ما هستند. ما به نداشته‌ ها و کمبودهای‌ زندگی‌مان فکر می‌کنیم و به خاطر آن‌ها غصه می‌خوریم، همین موضوع باعث می‌شود روح ما پژمرده شود. اما زمانی که ذهن شما بتواند نکات مثبت و خوب را ببیند ناخودآگاه روح نیز نشاط بیشتری پیدا می‌کند.

 

  • بهبود شرایط جسمانی: اگر شما مشکلی در سلامتی جسمی خود داشته باشید و دائما به آن فکر کنید، احساس درد بیشتری حس خواهید کرد. اما زمانی که تمرکز خود را از بیماری برداشته و سمت سپاسگزاری برای سلامتی‌ اعضای مختلف بدن‌تان ببرید، همین مساله باعث می‌شود شرایط جسمانی‌تان بهبود یابد.

 

  • بهتر شدن اوضاع مالی: از گذشته بارها این ضرب المثل را شنیده‌ایم که شکر نعمت، نعمتت افزون کند، کفر نعمت از کفت بیرون کند. به عبارت بهتر، زمانی که شما به خاطر داشته‌هایتان شکرگزار هستید، خدا از راه‌هایی که شاید به ذهن‌تان هم خطور نکند فراوانی را در زندگی شما جاری می‌سازد.

 

  • احساس شادی بیشتر: شخصی که سعی می‌کند به جای دیدن کبودها و نقص‌ها، داشته‌های‌ خود را ببیند، کمتر غمگین می‌شود و در نتیجه شادتر خواهد بود.

 

  • آرامش درونی و ذهنی: از جمله تاثیرات مهم شکرگزاری این است که تنش درونی شما کمتر می‌شود و ذهن آرام‌تری خواهید داشت.

 

  • داشتن روابط اجتماعی و خانوادگی بهتر: زمانی که شما تبدیل به یک شخص شاد و آرام می‌شوید و درون شما دیگر متلاطم نیست، بدون شک می‌توانید روابط خانوادگی، عاطفی و اجتماعی خوبی تجربه کنید. همچنین نسبت به مردم نیز قدردان‌تر و مهربان‌تر می‌شوید.

 

البته  شکرگزاری تاثیرات بی‌شماری در بخش‌های مختلف زندگی ما دارد که در اینجا تنها به چند مورد مهم اشاره کردیم.

شکرگزاری-جول-اوستین

از امروز شروع کنید

 

درباره‌ی مفهوم شکرگزاری و تاثیر فوق العاده آن در بهبود شرایط زندگی صحبت کردیم و متوجه شدیم که با انجام این تکنیک می‌توانیم شرایط زندگی‌مان را به طرز چشمگیری بهبود بخشیم. اگر شما از مدت ‌ها پیش عادت به شکرگزاری داشتید اما این کار را به صورت روزانه انجام نمی‌دادید، بهتر است به فکر یک برنامه منظم شکرگزاری روزانه باشید. زیرا زمانی که این کار بخشی از هر روز شما شود می‌توانید تاثیرات سریع و فوق العاده آن را مشاهده کنید.

  اگر هم تا به حال این تکنیک را انجام نمی‌دادید، ناامید نشوید. هیچوقت دیر نیست. شما می‌توانید از همین امروز شروع کنید.

برای شروع لیستی از داشته‌هایتان بنویسید و سعی کنید این لیست را چند بار در طول روز به خصوص صبح‌ها بعد از بیدار شدن و شب‌ها قبل از خواب مرور کنید. اجازه دهید تشکر کردن از نعمت‌های خدا تبدیل به یک عادت همیشگی و منظم در زندگی شما شود.


در مقاله بعدی درباره نکات طلایی درباره شکرگزاری روزانه  اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما  قرار خواهیم داد .

 

شما میتونید این مقاله را بصورت رایگان بافرمت pdf دانلود کنید  :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.